هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

حکایت هفت خوان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

طی مراحلی که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای یکی از سایت‌های فروشگاهی داشتم، با مسائلی آشنا شدم که خوب دیدم آنها را در وبنولوژی منتشر کنم تا هم به کسانی که می‌خواهند به سمت گرفتن نماد بروند، کمکی کرده باشم و هم اینکه کمی از مشکلات دریافت نماد اعتماد الکترونیک را بازگو کنم. پس با حکایت هفت خوان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی همراه باشید.

پس از اینکه تصمیم گرفتم تا یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنم، برنامه را چیدم و در قسمتی از کار به سراغ دریافت نماد اعتماد الکترونیک رفتم. برای این کار وارد سایت enamad.ir شدم و عملیات ثبت نام با یک ایمیل را انجام دادم. سپس به ایمیل خودم رفتم و روی لینک ثبت نام دامنه و مشخصات شخص حقیقی یا حقوقی کلیک کردم. در آن صفحه باید نام دامنه را وارد می‌کردم که همین جا به اولین مشکل برخورد کردم!

مشکل از این قرار بود که دامنه‌ای که آن زمان قصد دریافت نماد برای آن را داشتم، قبلاً دست شخص دیگری بود و از قضا آن شخص برای آن دامنه در سیستم enamad درخواست دریافت نماد را کرده بود! پس به من اجازۀ ثبت آن دامنه را نمی‌داد. با تماس از طریق ایمیل آن هم به مدت چند هفته برای پاسخگویی، بالاخره آدرس قبلی سایت را حذف کردند و به من اجازۀ دادند نام دامنه را در سیستم به نام خودم ثبت کنم.

زمانی که وارد سیستم شدم، با تصویری در بالای صفحه روبرو شدم که به من می‌گفت؛ “تو هنوز اولین خوان را هم رد نکردی!” آن تصویر شبیه عکس زیر بود، با این تفاوت که همۀ مراحل به رنگ آبی بود. یعنی هنوز از هیچ کدام از آن مراحل عبور نکرده بودم.

هفت خوان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

هفت خوان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه اینترنتی

در اولین گام، که ثبت نام باشد پس از واریز مبلغی به حساب سازمان، باید تمامی جیک و پیک خودتان و محل کسب و کارتان را وارد کنید تا کارشناس آمده و تمامی آنها را بررسی کند. در همین مرحله هم چند هفته‌ای معطل شدم و دلیلش خیلی خنده‌دار بود! نمی‌دانستم پس از پر کردن مشخصات، باید روی دکمۀ ثبت که در انتهای صفحه بود کلیک کنم. در حالی که روی دکمۀ ذخیرۀ اطلاعات کلیک کردم، فکر کردم کار تمام شده و باید صبر کنم تا مشخصاتی که وارد کردم ارزیابی شود (باید روی دو تا دکمه کلیک می‌کردم).

تا اینکه صبرم تمام شد و مستقیم به مرکز اینماد زنگ زدم و دلیل را جویا شدم. این ضعف سیستم بود که حتی یک راهنمای ساده در آن صفحه وجود نداشت!

بالاخره پس از چند روز، ارزیابی انجام شد و روی یکی از موارد ایراد گرفتند. من هم آن را رفع کردم و باز چند روز دیگر صبر کردم تا اینکه راهنمای ارسال مدارک فیزیکی را برای من ارسال کردند. خدا را شکر که فقط یک ایراد گرفتند!

من باید به یک دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه می‌کردم و گواهی امضا و همچنین کپی برابر اصل تهیه می‌کردم و آنها را به یک نشانی پستی ارسال می‌کردم و این کارها را هم کردم.

بررسی مدارک فیزیکی من که تایید شد (حدود یک هفته طول کشید)، حال نوبت به نصب کد مجوز در سایت بود. کم کم داشتم به آخرین مرحله نزدیک می‌شدم. این تنها مرحله‌ای از کار بود که به صورت خودکار انجام می‌شد. یعنی شما باید یک کد و یک فایل را در سایت خودتان قرار می‌دادید تا به صورت سیستمی در کثری از دقیقه عملیات بررسی انجام شود. تنها مرحله‌ای که خیلی سریع انجام شد و من هم خوشحال بودم، همین مرحله بود. 🙂

فکر می‌کردم که کار تمام شده و همانطور که خود سیستم به من پیام داد، باید صبر می‌کردم تا تایید نهایی انجام شود. اما چند روز بعد که به پنل enamad مراجعه کردم، دیدم از اصل محصولات در سایت ایراد گرفته که مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد!! من را می‌گویی، همان لحظه می‌خواستم رایانه را خُرد کنم 🙁 و خیلی جلوی خودم را گرفتم که این کار را نکنم.

اولاً، این همه فروشگاه وجود دارد که محصولات بدون مجوز می‌فروشند و حتی از سایت‌ها و فروشگاه‌های دیگر کپی می‌کنند، ولی دارای نماد هستند. از طرف دیگر، اگر این قانون جدیداً در نظر گرفته شده، چرا دقیقاً باید الان اجرا شود؟! ثانیاً، به فرض اینکه حتماً باید محصولاتی که خودم تولید کردم دارای مجوز باشند؛ آیا این مورد را باید در آخرین مرحله که این همه هزینۀ مالی و زمانی کردم، متذکر شوند؟!

این بود که تصویر بالا، آخرین عکسی بود که به من نشان داده شد. قضاوت را به شما واگذار می‌کنم و تنها می‌توانم بگویم؛ متاسفم…

 1. واقعا حق را به شما میدم..مثل خیلی جاهای دیگه این هم بی حساب و کتاب هست..منم متاسفم.
  ولی ممنون بابت گفتن تجربه خودت.

 2. واقعا همینطوره. منم پشیمون شدم .

 3. با سلام
  منم دقیقا همینطوری شدم
  حالا باید چیکار کرد؟ درخواست کنسلی بدیم، دست از سرمون برمیدارن؟ یعنی میتونیم بریم درگاهو از دو تا بانک بگیریم و کارو اوکی کنیم؟

  • سلام؛ اگر کمی پیگیر باشی بهت میدن. اما در کنارش می‌تونی برای گرفتن درگاه بانک هم اقدام کنی.

   • مرسی بابت پاسخ
    پیگیری که خیلی کردم…راه حلی چیزی؟
    مجوز چه جوری باید بگیریم؟
    برای محصولات تصویری و صوتی…فیلم و صدای آموزشی

 4. سلام
  این مجوز وزارت ارشاد دیگه چه کشکی هست؟به جای اینکه حمایت کنند بدتر دارن کند میزنن تو کارا
  الان کسی میدونه چه جوری باید برای فیلم های اموزشی مجوز گرفت؟

 5. واقعا راست میگه منم همین مشکل رو دارم

  دارم شاخ در میارم من فروشگاه نرم افزار دارم

  که فوق تخصصی هست شاید تو ایران ۴ تا هم نباشه

  همه دانلود میکنیم و رایتی هست

  آقا گیر دادن باید هلوگرام داشته باشی
  و حتی مجوز بگیری مگه میشه واسه چند هزار قلم محصول

  دارم از دستشون کلافه میشم اول کار نگفتن الان دارن گیر میدن

  اول کار تنها مشکل رو درج آدرس اعلام کردن الان دارن اینو
  میگن

  یکی به حرفمون گوش بده

 6. سلام دوست من
  مطالب جالبی نوشتی / خیلی هم خندیدیم / ابراز احساسات با دکوپاژ
  خلاصه این بلا الان داره سر من میاد
  من هم وقتی پی بردم بر فرض انجام شدن تمام مراحل کار و نمایان شدن
  درگاه پرداخت (بی صاحب) باید هر سه ماه ، احتمالا به همان مقدار پول پرداخت کنیم
  که در غیر اینصورت ترمینال را قطع می کنند . . . دقیقا حال شما را پیدا کردم مضافا دلم می خواست یه تبلیغ در قالب ایمیل گروهی بدم تا همه حالیشان بشه که به پرداخت آشغالتر از همه ی درگاهاست
  مخلصم آرزومند طلوع شادیهایت 😳

  • سلام؛ حالا هم وزارت ارشاد یاد گرفته میخاد به همۀ سایت‌های فارسی زبان نماد بده!
   این کارها اساساً خوبه، البته اگر در پسِ پرده برنامه‌ای نباشه!!!
   و الله اعلم…

 7. سلام
  برای محصولات دانلودی هم باید مکان مشخص داشت و احتیاج داره مامور بیاد مکانو بررسی کنه؟
  مخصولات دانلودی هم نیاز به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد داره؟
  چقد تقریبا خرج کردید؟
  مدارکی که نیاز داره چیه؟

  • برای گرفتن نماد باید مکان فیزیکی داشت. فارغ از نوع و محصولی که قراره بفروشید.
   درحال حاضر برای محصولات دانلودی نیازی به نماد ندارید. مگر اینکه خواسته باشید اعتبار بیشتری کسب کنید.
   هزینش زیاد نیست. مدارکش هم توی خود سایت ای نماد زده…

 8. سلام؛
  حدود یک ماهی هست که برای نماد درخواست دادم. سامانه یکم بروز تر شده ولی هنوز هم اول همه هزینه ها رو دریافت می کنن و بعد چک لیست رو نشون میدن که باید با همه موارد مطابقت داشته باشی.
  برای من، همه موارد چک لیست اوکی شد غیر از مجوز محصولات ! حالا محصولات چی هستند ؟ نرم افزارهای پرتابل بسیار ساده و ابتدایی که خودم نوشتم و قبلا هم رایگان عرضه می کردم بعلاوه چند تا فایل یک تا ده صفحه جزوه و نکات آموزشی مختلف.
  حالا کارشناس محترم فرمودن که باید برید برای تک تک اینها مجوز و هولوگرام از شورای عالی انفورماتیک و وزارت ارشاد بگیرید !
  خوب آدم حسابی ! نهایت هدف من از فروش هر کدوم از این فایل ها، صرفا جلوگیری از انتشار غیرمجاز اونها بوده و حداکثر طی یک سال مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومن مجموع فروش خواهد بود! حالا برم حدود ۶ ماه دوندگی و ارسال مستندات و توابع برنامه نویسی و الگوی بهره برداری و غیره بعلاوه چند صد هزار تومن هزینه مجوز برای هر نرم افزار صرف کنم !؟!؟
  سر و ته قضیه غیرمنصفانه و بی منطق هست و لاغیر.
  تازه بسیاری سایت ها هم هستن که انواع موارد فاقد مجوز رو می فروشن و نماد هم دارن !

  • سلام دوست گرامی.
   بنده هم نویسنده ی کتاب هستم(ورزشی) و خواستم کتابها رو از طریق اینترنت بفروشم که به مجوز گیردادن!!! آخه یکی نیس بگه اگر کتابم مجوز نداشت چاپ میشد؟؟؟؟؟اونم کتاب ورزشی!!!!
   بجای اینکه بیان و راه رو هموار کنن و موجب کارآفرینی جوانان بشن دارن فقط سنگ میندازن…واقعا مسخرت

 9. سلام
  دوستان نظر بنده این هستش و جواب هم داده ابتدا چند تا محصول مجوز دار عرضه کنید برای فرش در سایت و محصولات خودتون رو بردارید بعد از تایید اینماد میتونید اونا رو دوباره در سایت فعال کنید
  شیوه سایت هایی که مثال زدید هم از این مورد استفاده میکنن
  فعلا راه حل همینه 😛

 10. دکان باز کردند

 11. میبخشید امیدوارم راهنماییم کنید من چند وقتیه دارم واسه گرفتن نماد اعتماد تلاشش میکنم اما توی مرحله فنیش گیر افتادم تماما به من دستور میدن که در صورت لینک به سایت های دیگر این لینک باید در تب جدیدی باز بشه و نیاسد در صفحه اصلی باشه من باید چیکار کنم؟

  • کل فروشگاه تون رو مخصوصاً صفحۀ اول رو بررسی کنید و ببینید که لینک هایی که به یک سایت یا وبلاگ دیگه اشاره می‌کنند باید توی یک سربرگ دیگه باز بشن. به سادگی قابل برطرف کردنه.
   فقط باید target=”_blank” به برچسب های لینکِ خارجی الصاق پیدا کنه. احتمالاً این مشکل وجود داره برای سایت شما، که این خطا رو می‌گیرند.

 12. سلام می خواستم بپرسم که برای گرفتن نماد اعتماد از اول تا اخر چند خرج می شه ممنون

  • سلام؛ بستگی داره. اگر نیازی به مجوز خاصی از سازمان خاصی نداشته باشید. به جز هزینۀ ارسال پاکت پستی هزینۀ دیگه‌ای نداره که در حال حاضر ۳۵ هزار تومن هست.

 13. سلام

  برای گرفتن نماد (سایت بنده فروش سرور است)نیاز به مدارکی از سازمان دیگری است؟

 14. اینا همه دزدن

 15. سلام نظرات دوستان رو خوندم من هم مشکل مشابهی دارم. برای سایت فروشگاهم اقدام به دریافت نماد کردم مراحل کار بسیار خسته کننده و کند هست. به هر چیزی که فکر کنید گیر میدن و متاسفانه بررسی هاشون زمان بر هست. یک هفته هست مدارک فیزیکی و فرستادم و داخل سایت نوشته در حال بررسی توسط مدیر. و این یک هفته بررسی های متوالی تا حالا بیشتر از یک ماه زمان گرفته. امیدوارم یکی پیدا بشه اول سرو سامانی به خودشون بده که عملکرد بهتری داشته باشن. به نظر من تو عصر دیجیتال که همه چیز سرعت گرفته نباید برای گرفتن مجوز اینقدر معطل بشیم

 16. اغا من چه جوری برا چند صد برنامه اندروید هولوگرام بگیرم اخه 😯
  چرا اینقدر بی انصافا ؟
  چرا با ما این کار رو میکن اخه ما جون ها چه گناهی کردیم ؟
  کسی تا حالا تونسته واسه سایت نم افزار نماد بگیره ا یا ؟
  منو هم راهنمایی کنید

 17. سلام.بنده میخوام وب سایتی رو راه اندازی کنم که برای مثال یکی پروژه داره میخواد انجام بشه میاد داخل سایت قرار میده و افرادی که میتونن انجام بدن پیشنهاد میدن و بقیه ماجرا. مثل پونیشا و پارسکدرز.حالا میخوام بدونم اینطور وب سایتی که نسبتا حال مناقصه داره نیاز به نماد داره؟

 18. سلام. کلا چند روز طول میکشه برای دریافت نماد؟

 19. من هم الان چند ماهه می خوام اینماد بگیرم ولی این سایت پاس میده به اون سایت و دوباره اون سایت پاس می ده به سایت دیگه.اول اینماد بود گیر داد گفت باید از ساماندهی هم مجوز بگیری و الان ساماندهی هم می گه باید از ارشاد مجوز بگیری.واقعا مسخره نیست؟واقعا آدم حرصش در میاد.من یک سایت آموزشی دارم و محصولات آموزشی تولید می کنم که می گن باید از ارشاد مجوز بگیری.جالبه استعلام سوء پیشینه هم می خوان.من بعد از چند ماه پشیمون شدم.متاسفانه پولایی هم که خرج کرده بودم از دستم رفت.

 20. سلام من یه سایتی دارم که فروشنده برای عضویت در سایت باید مبلغی رو بابت عضویت پرداخت کنه و بعد از پرداخت میتونه محصولات خود رو برای فروش در فروشگاه بزاره برای این مورد کار به چه صورتی هست؟
  و این که اگه من بخوام به صورت حقیقی اقدام کنم آیا آدرس منزل کافیه و نیاز به کد اقتصادی و این حرف ها نیست ، ؟

  • سلام؛ باید چنین سایتی هم باید اینماد بگیرید. روالش مثل تمام سایت هایی است که نماد می گیرند.
   اگر به صورت حقیقی اقدام کنید مشکلی بابت نشانی نخواهید داشت.

 21. آدرس من آدرس خونه هست و کد اختصاصی چیه و چجوری تهیه میشه؟

  • مشکلی نداره اگر آدرس منزل بدید. ولی باید حتماً باید در زمان دریافت پاکت پستی منزل حضور داشته باشید. یعنی این جوری نیست که بندازم توی توخه!
   کد اختصاصی هم بعد از ثابت سایت تون توی اینماد به شما تعلق میگیره.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!


کانال آموزش طراحی سایت