هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

توقف فعالیت الکسا از تاریخ ۱ می ۲۰۲۲

طبق اطلاعیه‌ای که در سایت Alexa.com منتشر شده است، از تاریخ یکم می ۲۰۲۲ سرویس الکسا دیگر در دسترس نخواهد بود! طبق نظر مدیران این سرویس، تصمیم بر این گرفته شده که تقریباً از ۵ ماه آینده الکسا از دسترس خارج شود و دیگر سرویسی ارائه نکند. الکسا از قدیم به عنوان سامانهٔ رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی شناخته می‌شده و وبمسترها و دیگر افراد برای انجام مقایسه بین چند تا سایت از بابت میزان بازدید کننده و رتبهٔ کلمات کلیدی از آن استفاده می‌کردند.

الکسا از طریق نوار ابزاری که روی مرورگرهای کاربران اینترنت نصب می‌شود، اقدام به جمع آوری اطلاعات از بازدیدهای سایت‌ها می‌نماید. بر این اساس هر سایتی که از نظر بازدید رتبهٔ بالاتری داشته باشد، صدرتر است و با عدد کمتری از دیگر سایت‌های اینترنتی متمایز می‌شود. رتبهٔ بندی الکسا به دو صورت جهانی و کشوری انجام می‌شود. رتبهٔ جهانی یک سایت نشان از جایگاه میزان مراجعه به آن سایت در سطح جهان دارد. همین تعریف هم برای رتبهٔ کشوری الکسای یک سایت صدق می‌کند.

توقف فعالیت الکسا

الکسا از حدود ۲۵ سال پیش با این طرز کار شروع به فعالیت کرد. پس از اینکه سرویس رتبه بندی سایت‌های اینترنتی را ارائه کرد، اقدام به توسعهٔ سرویس جستجو و بررسی کلمات کلیدی سایت‌های اینترنتی هم کرد که برای کار روی سئوی سایت‌های اینترنتی تا حدی موثر بود. اما این خدمات رایگان نبوده و مشتری می‌بایستی حتماً با پرداخت هزینه از وضعیت کلمات کلیدی سایت خود و یا سایت‌های رقبا آگاه شود.

طبق اعلام این خبر در سایت الکسا، به گفتهٔ مدیران آن با اتخاذ این تصمیم سخت، دیگر کاربران قادر به خرید اشتراک نخواهند بود. همچنین سرویس API این سایت هم از تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ از دسترس خارج خواهد شد. تا زمان‌های تعیین شده شما می‌توانید همچنان از این سامانه استفاده کنید. اما در طول این مدت به نظر می‌رسد که باید به فکر یک جایگزین به جهت بررسی رتبهٔ سایت‌های اینترنتی بود.

قابل ذکر است که سایت الکسا به علت اینکه از طریق نوار ابزار اقدام به جمع آوری اطلاعات بازدید سایت‌ها می‌کند، از آن‌جایی که ممکن است تعداد زیادی از کاربران اینترنت این نوار ابزار را نداشته باشند، خیلی از کارشناسان داده‌های این سایت را چندان دقیق نمی‌دانند. امیدواریم که جایگزین‌های بهتری از الکسا را بتوانید جایگزین آن نمایید.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!