هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

Daemon چیست ؟

در لینوکس و البته دیگر سیستم عامل‌های چند وظیفه‌ای، مدام با اصطلاحی به نام Daemon مواجه خواهید شد که در مجموعه آموزش مدیریت سرور لینوکس که کلید آن را زدیم، با این اصطلاح زیاد برخورد خواهید کرد. پس باید بدانید که Daemon چیست و چه نقشی در مدیریت سرور لینوکس دارد.

Daemon چیست

Daemon چیست؟

یک daemon فرآیندی است که مدت زمان زیادی در پس زمینۀ سیستم عامل در حال اجرا است تا به درخواست‌های سرویس‌ها پاسخ دهد. این اصطلاح بیشتر در لینوکس استفاده می‌شود. اما در سیستم عامل‌های دیگر مثل ویندوز و مکینتاش هم وجود دارد. در لینوکس به طور قراردادی در انتهای نام هر Daemon یک نویسۀ d هم وجود دارد. به عنوان مثال inetd، nfsd، sshd، named و lpd از جمله دیمون‌ها هستند که با هر کدام از آنها در قسمت‌های بعدی این مجموعۀ آموزشی بیشتر آشنا خواهید شد.

پس Daemon یک برنامه است که به عنوان یک فرآیند پشت صحنه اجرا می‌شود و در ارتباط مستقیم با کاربر نیست؛ یعنی شما آن برنامه را به صورت مستقیم نمی‌بینید. در محیط لینوکس فرآیند والدِ یک Daemon اغلب و نه همیشه، یک فرآیند init است. به همین دلیل است که عبارت init را همیشه در کنار Daemon خواهید شنید.

سیستم همیشه Daemon ها را در زمان بالا آمدن اجرا می‌کند تا هر کدام گوش به زنگ باشند تا کاری را انجام دهند. مثل پاسخ به درخواست‌های شبکه، فعالیت‌های سخت افزاری و برخی از فعالیت‌ها که مربوط به نرم افزارهای خاصی می‌شوند. Daemon ها حتی می‌توانند پیکربندی‌های سخت افزاری (udevd)، اجرای وظایف زمان‌بندی شده (cron) و دسته‌ای از وظایف دیگر را انجام دهند که تمامی آنها در پس زمینه سیستم شما انجام خواهند شد.

بدین ترتیب فهمیدیم که Daemon ها برنامه‌های پشت پرده‌ای هستند که توسط خود سیستم در زمان اجرای رایانه راه اندازی می‌شوند و هر کدام کاری را برای ماشین انجام می‌دهند.

 1. سلام
  خسته نباشین واقعا
  مطالبتون خیلی خوبی فقط کاش زود به زود مطلب بزارین و در مورد محیط ترمینال لینوکس بیشتر صحبت کنین .
  ممنونم

  • سلام؛ به علت کمبود نیرو در حال حاضر روی چندین سایت و طرح در حال کار کردن هستیم که همۀ اونها رو باید به سرانجام برسونیم!
   ولی چشم. اگر استقبال بیشتر بشه، باعث دلگرمی ماست که بیشتر کار کنیم.
   از نظر شما هم ممنونیم 🙂

  • آفرین هدی نظر من هم همینه

 2. انصافا خیلی مطالب مهم و خوبیه که شما مختصر میارین. من تا حالا به این خوبی ندیده بودم جایی. ادامه بدین لطفا

 3. کوتاه و مفید! ممنون

 4. مطالبتون پربار و بسیار آموزنده هستند.
  امیدوارم مطالب بیشتری را در زمینه مدیریت سرور بنویسید.

 5. 😎 😎

 6. EISAEINY121235@GMAIL.COM

  سلام بابت مطالب خوبتون ممنونم اینجانب به نوبه خودم به عنوان یک شهروند از جنابعالی کمال تشکر را دارم

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!