هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

آموزش لینوکس سرور با Cockpit

اگر تصمیم گرفتید که شروع به یادگیری لینوکس کنید، حتماً می‌دانید که باید ابتدا با مفاهیم اولیه لینوکس کار را آغاز کنید. مفاهیمی که نقش بسیار تاثیرگذاری را روی سرعت یادگیری شما خواهد داشت. این مفاهیم عمدتاً تئوری (نظری) هستند و زمانی که یک کار عملی را خواسته باشید انجام دهید، مسلح بودن به این نظریات ضروری است. مثلاً اینکه خواسته باشید حافظهٔ (Hard) رایانه یا سرور لینوکس را پارتیشن بندی کنید، آشنایی با مفاهیم ساختار پاریتیشن‌های لینوکس، Raid و LVM ضروری است. یا تسلط روی ساختار فایل لینوکس، برای کار کردن با آن بسیار مهم است. پس تا اینجا فهمیدیم که نقطهٔ شروع آموزش لینوکس سرور آشنایی با مفاهیم اولیهٔ لینوکس است.

حالا برای آشنایی با مفاهیم اصلی لینوکس باید چه کار کنیم؟ راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. اولین آن مطالعه و مخصوصاً خواندن کتاب‌های انگلیسی زبان است. این کتاب‌ها بسیار کامل این مفاهیم را توضیح داده‌اند. ولی مشکل اینجاست که حتماً باید زبان‌تان خوب باشد! البته خواندن یک کتاب چند صد صفحه‌ای هم کار زمان‌بری است و ممکن است که شما را وسط راه خسته کند. پس راه حل بعدی چیست؟

راه حل بعدی، شیرجه زدن درون دنبای لینوکس است. یعنی سیستم عامل لینوکس را روی رایانهٔ شخصی خود نصب کنید و شروع به کار روی آن کنید. همین که با یک مشکلی روبرو می‌شوید و به دنبال راه‌حلش می‌گردید، خود به خود با مفاهیمی هم آشنا خواهید شد. شاید خیلی از افراد با این شیوه متخصص لینوکس شدند. اما اعتقاد من این است که در این روش زمان زیادی از شما تلف خواهد شد! چون آزمون و خطا کردن، خود زمان‌بر است و باید خیلی این در و آن در بزنید تا راه حل را بیابید.

اما راه حل سوم که در اینجا می‌خواهم به آن اشاره کنم، آموزش و کار کردن با یک نرم افزار است که وقتی تسلط کافی را روی آن به دست آوردید، در اصل شما مجهز به مفاهیم اولیه لینوکس شدید. این نرم افزار Cockpit نام دارد و توسط توسعه دهندگان اصلی توزیع Redhat لینوکس پشتیبانی می‌شود. خیلی راحت می‌توان آن را روی سرور لینوکس نصب کرد، البته اگر از قبل خودکار نصب نشده باشد، سپس با فعال کردن آن، مرورگر اینترنتی را باز می‌کنیم و با وارد کردن IP سرور و پورت ۹۰۹۰ وارد کاک‌پیت خواهیم شد. از این کنترل پنل به سادگی می‌توانیم منابع سرور لینوکس را رصد و پیکربندی کنیم.

Cockpit همهٔ کارها را درون مرورگر به صورت گرافیکی انجام می‌دهد. پس برای افرادی که اطلاع زیادی از خط فرمان لینوکس ندارند، جذاب‌تر است. همین عامل باعث می‌شود که کار کردن با لینوکس برای تازه‌کارها خسته کننده نباشد. علاوه بر آن اگر معادل دستوری هر کاری هم که در کاک‌پیت انجام می‌شود را یاد بگیرید، کم کم خط فرمان لینوکس برای‌تان جذاب خواهد شد.

حالا برای آموزش خودِ Cockpit یک بستهٔ آموزشی را توصیه می‌کنیم که تمامی جوانب و قسمت‌های این کنترل پنل را آموزش داده است. این بسته آموزش جامع Cockpit نام دارد که همانطور که از اسمش پیداست، به صورت کامل از صفر تا صد نرم افزار را آموزش می‌دهد. اما این تمام ماجرا نیست! بلکه حین آموزش هر قسمت از کاک‌پیت، مدرس مفاهیمی از لینوکس که مورد نیاز همان قسمت هست را هم توضیح می‌دهد. به همین دلیل این بستهٔ آموزشی، هم برای افرادی که قصد آموزش Cockpit را دارند مناسب است. هم برای کسانی که می‌خواهند با سرور لینوکس کار کنند.

مثلاً تصویر زیر را ببینید. در عکس زیر مشخص است که صفحهٔ مدیریت یکی از سرویس‌های سرور لینوکس با نام OpenSSH server daemon باز شده. در قسمتی از این بستهٔ آموزشی که قصد ارائهٔ توضیح پیرامون این بخش وجود دارد، در ابتدا به مفاهیم سرویس‌ها و systemd در لینوکس پرداخته شده و سپس به سراغ ادامهٔ ماجرا رفته است. در توضیح این مفاهیم به قدری وسواس به خرج داده شده، تا حتی کسانی که هیچ از لینوکس نمی‌دانند هم تا حد زیادی تفهیم شوند. همین اصل برای دیگر بخش‌های آموزش Cockpit هم صادق است.

آموزش لینوکس سرور با Cockpit

به هر حال این پیشنهاد می‌تواند سرعت آموزش لینوکس سرور را در شما بالا ببرد. فراموش نکنید که اگر بتوان با کمی هزینه زمان زیادی را خرید، هیچ تعلل نباید کرد! به غیر از این بسته، پیشنهاد بررسی دیگر بسته‌های آموزشی سرور لینوکس را هم داریم.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!