هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

Repository چیست ؟

قبلاً راجع به لغت شناسی طراحی سایت یک مقاله منتشر شد که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید. یکی از اصطلاحاتی که در رابطه با طراحی سایت زیاد می‌شنویم، Repository است. هم در طراحی سایت این اصطلاح را می‌شنویسم و هم در مدیریت سرور. از آنجایی که ماموریت وبنولوژی آموزش همه جانبه و کامل طراحی سایت است، لازم دیدم که توضیحات کامل و جامعی راجع به این اصطلاح خدمت شما عرض کنم تا بدانید Repository چیست .

Repository چیست

Repository چیست؟

اگر خواسته باشیم Repository را به فارسی ترجمه کنیم، مخزن بهترین جایگزین است. اما اینکه از این کلمه در کجا و در چه زمینه‌ای استفاده شود، نوع مخزن هم فرق می‌کند. بهتر است مثالی بزنم تا بهتر با این کلمه آشنا شوید.

مخزن افزونه‌های وردپرس

در آموزش‌های بخش وردپرس این سایت، از عبارت مخزن وردپرس زیاد استفاده شده و زمانی که گفته می‌شود مخزن وردپرس، منظور پایگاه اینترنتی افزونه‌های وردپرس به نشانی wordpress.org/plugins است که هر کاربر وردپرس می تواند دسترسیِ سریع و همه جانبه‌‎ای به تمام افزونه‌های وردپرس به صورت رایگان داشته باشد. پس بخش افزونه‌های وردپرس یک Repository یا مخزن برای افزونه‌های وردپرس است.

مخزن بسته‌های نرم افزاری لینوکس

اما یک اصلاح مخزن دیگر داریم که در بحث مدیریت سرور از آن استفاده می‌شود. معمولاً توزیع‌های لینوکس حرفه‌ای برای اینکه نصب و مدیریت بسته‌های نرم افزاری را ساده‌تر از پیش کنند، از قابلیت‌هایی استفاده می‌کنند. مثلاً این قابلیت در توزیع‌هایی مثل CentOS و RedHat نامش YUM است. که همان دستور yum برای نصب، حذف و مدیریت بسته‌های نرم افزاری است. حالا در آموزش‌های بعدی بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

اما دستور yum در CentOS باید به یک سرور وصل شود تا بتواند نرم افزارها را از آنجا دریافت کرده و روی سرور لینوکس شما نصب کند. ما این مکان را مخزن بسته‌های نرم افزاری لینوکس می‌نامیم. هر شرکت یا شخصی می‌تواند یک مخزن از نرم افزارهای لینوکس گردآوری کند که از طرف دیگر کاربران لینوکس برای اینکه بتوانند با استفاده از یک دستور ساده، بستۀ مد نظر خود را نصب کنند، باید نشانی اینترنتی آن مخزن را به سرور یا رایانۀ لینوکسی خود بشناسانند.

پس دلیل اینکه خیلی از مواقع با دستور yum در RedHat یا apt-get در Ubuntu نمی‌توانید یک بستۀ نرم افزاری را نصب کنید، این است که شما هنوز مخزن مورد نظر که حاوی آن نرم افزار است را به سیستم خود معرفی نکردید. برای این کار در مقالۀ بعدی خدمت شما عرض خواهم کرد که چطور باید این کار را انجام دهید.

پس ما در اینجا دو تا از پر کاربردترین مفاهیم مخزن در طراحی سایت را خدمت شما توضیح دادیم. در حیطه‌های دیگر هم به همین ترتیب است. هر زمان عبارت Repository را دیدید، بدانید که مفهوم همان مخزن از یک نوع محتوای خاص است.

  1. تشکر از زحماتتون.

  2. خوب بود 😮

  3. یه دلسوخته

    توخمی بود… 😆

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!