هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

SSH چیست و چه کار می کند؟

SSH یک شیوۀ امن برای برقراری ارتباط با یک رایانۀ لینوکسی است. حالا این رایانۀ لینوکسی می‌تواند یک سرورِ وب باشد و یا یک رایانۀ شخصی روی یک شبکۀ محلی. اما از آنجایی که بحث ما در این قسمت از سایتِ آموزش طراحی سایت کار با سرور لینوکس است، با SSH می‌توانیم دستورات‌مان را از راه دور به سروری که خریداری کردیم ارسال کنیم. تا با این روش بتوانیم کنترل سرور را به دست گرفته و آن را مدیریت کنیم.

SSH چیست

SSH چیست؟

SSH سرنام عبارت Secure Shell (SSH) به معنای پوستۀ امن است. یک پروتکل و رابط خط فرمان سیستم‌های مبتنی بر یونیکس، برای دستیابی امن به رایانه‌های لینوکس از راه دور است. از این پروتکل برای مدیریت رایانه‌ها از راه دور توسط مدیران سیستم به وفور استفاده می‌شود.

SSH در اصل مجموعه‌ای از سه ابزار است:

 • slogin: به معنای ورود امن برای وارد شدن به سیستم‌های مبتنی بر یونیکس؛ Secure Login
 • ssh: به معنای پوستۀ امن برای رد و بدل کردن دستورات مبتنی بر یونیکس؛ Secure Sell
 • scp: به معنای کپی و رونوشت کردن امن؛ Secure Copy

هر کدام از این سه ابزار در اصل نسخه‌های جدید و امن rlogin، rsh و rcp می‌باشند. SSH به صورت پیش فرض از رمزنگاری برای انتقال دستورات استفاده می‌کند. بدین ترتیب اگر هم کسی در بین راه انتقال دستورات، توانست به آنها دسترسی یابد، قادر به رمزگشایی آنها نخواهد بود. SSH از رمزنگاری RSA public key هم برای اتصال و هم برای تعیین هویت استفاده می‌کند. الگوریتم‌های رمزنگاری هم شامل Blowfish، DES و IDEA می‌باشد، که این آخری مورد پیش فرض SSH است. بدین ترتیب هر زمان که از طریق SSH خواسته باشید دستوری را ارسال کنید، این دستور اول رمزگذاری می‌شود سپس ارسال می‌گردد. پس از ارسال هم دوباره از حالت رمز خارج شده و توسط پوستۀ خط فرمان سیستم مقصد اجرا می‌گردد.

SSH یک ساختار سرویس دهنده/سرویس گیرنده (Server/Client) دارد. به این معنی که روی سرور مبداً باید نرم افزار یا سریس دهندۀ SSH نصب شده باشد که معمولاً روی تمامی سیستم عامل‌های لینوکس این برنامه نصب است. از طرف دیگر، کسانی که می‌خواهند از طریق SSH با سرور مورد نظر ارتباط داشته باشند، باید با نرم افزار سمت مشتری یا Client به سرور متصل شده تا پس از تعیین هویت شدن، امکان ارسال و دریافت را داشته باشد.

پس سرور شما اگر از نوع لینوکس باشد، حتماً سرویس SSH را روی خود نصب شده دارد. فروشندۀ سرور مجازی یا سرور هم نام کاربری و رمز عبور اتصال به سرویس SSH سرور شما را می‌دهد که با استفاده از یک نرم افزار سمت مشتری مثل Putty (روی ویندوز) می‌توانید به سرور خود متصل شوید. برای اتصال به سرور لینوکس از طریق سیستم عامل لینوکس هم فقط کافی است از دستور ssh در پنجرۀ ترمینال یا کنسول استفاده کنید.

پس به طور کلی شما برای مدیریت سرور لینوکس خود، باید از SSH استفاده کرده تا بتوانید دستورات خود را به سرور ارسال کرده و پیکربندی و تنظیمات لازمه را روی سرور خود انجام دهید. این است پاسخی کامل به سوال SSH چیست .

 1. ممنون عالی بود
  موفق باشید 🙂

 2. واقعا مفید؛ متشکرم.

 3. سلام میشه گفت ssh در لینوکس همون remote desktop در ویندوز هستش ؟

 4. عالی بود 😉

 5. مرسی
  فوق العاده

 6. سلام میخوام در مورد اس اس اچ تحقیق ارایه بدم ، کسی میتونه راهنمایی کنه از چه کلید واژه هایی در این زمینه میتونم استفاده کنم؟

  • سلام. منابع بسیار زیادی راجع به SSH در اینترنت وجود داره که با یک جستجوی ساده می‌تونید به اونها برسید. البته اگه به زبان انگلیسی کمی تسلط داشته باشید، کارتون ساده‌تر میشه.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!