هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

پنل VPS چیست ؟

زمانی که یک VPS یا سرور مجازی خریداری می‌کنید، اگر سرور مجازی خریداری شده حرفه‌ای باشد، باید به شما دسترسی یک پنل هم داده شود. از طریق این پنل شما می‌توانید کنترل کاملی روی سرور مجازی خود داشته باشید، بدون اینکه برای هر کار جزئی نیاز باشد تا درخواست پشتیبانی دهید و صبر کنید تا کار شما از طرف فروشندهٔ VPS انجام شود! برای ورود به پنل VPS هم نیازی به نرم افزار خاصی نیست. از طریق همان مرورگر اینترنت (مثلا گوگل کروم یا فایرفاکس)، خیلی راحت با نام کاربری و رمز عبوری که به شما داده شده، قادرید وارد پنل مخصوص به خود شوید.

چه کارهایی از طریق پنل VPS می‌توان انجام داد؟

با فرض اینکه شما از قبل اطلاعات ورود به پنل سرور مجازی‌تان را دارید، با ورود به این پنل، معمولاً کارهای زیر را روی VPS خود می‌توانید انجام دهید.

  • سرور مجازی را خاموش و یا روشن نمایید.
  • سرور مجازی را ریست کنید.
  • رمز عبور VPS را تغییر دهید.
  • ارتباط VNC با سرور مجازی برقرار کنید.
  • روی VPS سیستم عامل نصب کنید و یا سیستم عامل آن را تغییر دهید.
  • نرم افزارهایی مثل کنترل پنل را به سادگی چند تا کلیک روی VPS نصب نمایید.
  • تنظیمات کارت شبکه VPS را انجام دهید.
  • آمار ترافیک سرور مجازی را مشاهده کنید.
  • حالت خلاصی یا Rescue Mode را برای رفع ایراد فعال نمایید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، بخش عظیمی از فعالیت‌های کنترلی روی VPS به راحتی از طریق پنل VPS قابل انجام است. در زیر شما تصویر یک پنل VPS را مشاهده می‌کنید.

نمایی از یک پنل VPS

ممکن است روی پنل VPS شما چندین سرور مجازی، حتی با فناوری‌های مختلف مجازی سازی مثل KVM و یا OpenVZ و … داشته باشید. در کل سرورهای مجازی خریداری شدهٔ شما، از طریق یک چنین پنلی قابلیت کنترل توسط شما را دارند.

برای سفارش یک سرور مجازی با کیفیت و قیمت مناسب، می‌توانید صفحهٔ سرور مجازی وبنولوگ را مشاهده کنید.

چطور وارد پنل VPS شویم؟

حالا چطور باید وارد پنل VPS مان شویم؟ زمانی که شما خرید یک سرور مجازی را با موفقیت به اتمام می‌رسانید، اگر تحویل سرور فوری باشد، ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که اطلاعات مربوط به دسترسی‌های مختلف برای شما ارسال می‌شود. یکی از این دسترسی‌ها مربوط به پنل VPS است. یکی دیگر از این دسترسی‌ها مربوط به ورود به خود سرور، حالا یا با نام کاربری root برای سرور لینوکس و یا administrator برای سرور ویندوز است. این دو تا را نباید با هم اشتباه بگیرید. ممکن است دسترسی‌های دیگری مثل VNC هم به شما داده شود که راجع به اتصال با VNC هم اطلاعات تکمیلی منتشر شده است.

شما برای ورود به پنل VNC باید نشانی اینترنتی پنل، نام کاربری و رمز عبور را داشته باشید. این سه تا جزء را اگر داشته باشید و پنل شما هم فعال باشد، به راحتی می‌توانید وارد پنل سرور مجازی خود شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوهٔ استفاده از آن پنل هم بهتر است مستندات فروشنده را مطالعه نمایید. مثلاً در بخش مرکز آموزش وبنولوگ آموزش‌های کاملاً تصویری وجود دارد.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!