هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

Plesk چیست ؟

Plesk که به صورت پِلِسک تلفظ می‌شود، نام یک نرم افزار است. نرم افزاری که از جنبه‌های مختلفی می‌توان آن را بررسی کرد. به همین دلیل ما این مقاله را به دو قسمت پلسک از منظر طراح سایت و پلسک از منظر مدیر سرور تقسیم می‌کنیم. اما به طور کلی باید بدانیم که این نرم افزار روی یک سرور مجازی یا اختصاصی نصب می‌شود و از یک طرف مدیر سرور می‌تواند منابع و کاربران سرور را مدیریت کند و پیکربندی‌های لازم را انجام دهد، همچنین می‌تواند فضای میزبانی به افراد مختلف واگذار کند. از طرف دیگر کسی که یک حساب میزبانی پلسک در اختیار دارد، می‌تواند سایت خودش را روی فضای میزبانی راه‌اندازی کند و تنظیمات سایت را انجام دهد.

Plesk چیست؟

به نرم افزاری مثل Plesk کنترل پنل گفته می‌شود. به طور کلی کنترل پنل‌ها کارشان این است که وظیفهٔ پیکربندی و مدیریت یک سرور (Server) را به طور کامل برعهده بگیرند و ما را از انجام کارهای سخت و تکراری روی رایانه‌های سرور یا سرویس دهنده، بی‌نیاز کنند.

پلسک از منظر طراح سایت

اگر شما یک فضای میزبانی خریداری کرده باشید که به شما دسترسی پنل پلسک داده شده است، با ورود به حساب خود می‌توانید فایل‌های سایت خود را روی آن فضا بارگذاری کرده و از منابعی مثل فضا، دیتابیس، حساب‌های ایمیل و حساب‌های FTP و … که در اختیار شما قرار داده شده استفاده کنید. اگر پنلی مثل پلسک در اختیار شما نبود، ممکن بود نیاز بود تا با خط فرمان (Command line) کارهای لازم را انجام دهید که برای تازه‌کارها وحشتناک بود و برای حرفه‌ای‌ها زمان‌بر!

پس اگر یک وبمستر هستید، به پلسک باید به عنوان دروازهٔ ورود به طراحی و مدیریت سایت نگاه کنید. دروازه‌ای که امکانات لازم برای میزبانی سایت را به شما می‌دهد. یادگیری این جنبه از کار کردن با پلسک بسیار ساده است. تنها کافی است چند تا مقاله یا فیلم راجع به آن ببینید، در چند روز به طور کامل به آن مسلط خواهید شد. اصلاً چیز پیچیده‌ای نیست.

پلسک از منظر مدیر سرور

فرض می‌کنیم شما یک سرور مجازی یا سرور اختصاصی تهیه کرده باشید. برای اینکه بتوانید از امکانات آن به راحتی استفاده کنید، می‌بایستی یک کنترل پنل مثل پلسک روی آن نصب نمایید. پلسک به شما به عنوان مدیر اصلی سرور، تمامی امکاناتش را در اختیارتان می‌گذارد؛ برخلاف پلسکی که به وبمستر ارائه می‌شود که فقط می‌تواند سایت خودش را کنترل کند.

برای نصب پلسک ابتدا باید وارد خط فرمان سرور شد و یک خط دستور را اجرا کرد. سپس از آن به بعد با ورود به پنل Admin یا مدیریت پلسک، پیکربندی‌های اولیه و ثانویه را می‌توانید انجام دهید، حساب کاربری نماینده و کاربر نهایی را تعریف و ویرایش کنید و در کل کنترل کاملی روی استفاده از منابع سرور داشته باشید.

جمع بندی

پس با مطالعهٔ این مقاله متوجه شدیم که پلسک یک نرم افزار (کنترل پنل) است که دارای سطوح کاری مختلفی است. از کاربر مدیر کل گرفته تا کاربر نهایی که فقط می‌تواند یک یا چند سایت را مدیریت کند. برخی از وبمسترها که یک سرور مجازی تهیه می‌کنند، پلسک را روی آن نصب می‌کنند تا بدون دردسر بتوانند سایت یا سایت‌های‌شان را روی سرور میزبانی کنند. البته به غیر از پلسک، ما کنترل پنل‌های دیگری مثل cPanel و DirectAdmin هم داریم که در قسمت‌های دیگر سایت با آنها هم آشنا می‌شوید.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!