هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

تنظیم درگاه های پرداخت در WHMCS +‌ ویدیو

یکی از کارهای اساسی که در اولین فرصت باید روی WHMCS انجام داد، انجام تنظیمات درگاه پرداخت روی سایت است. فروشگاه ما تا زمانی که درگاه پرداخت نداشته باشد، یا داشته باشد ولی تنظیماتش به درستی انجام نشده باشد، قادر به دریافت مبلغ از مشتری نیست. درگاه‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام با واحدهای پولی مختلفی کار می‌کنند. بنابراین در ابتدا طبق جلسهٔ قبلی، بهتر است که شما تنظیمات واحد پولی را روی WHMCS انجام داده، سپس به سراغ این مرحله، یعنی تنظیم درگاه های پرداخت بیایید.

تنظیم درگاه های پرداخت در WHMCS

درون بستهٔ نصبی WHMCS، از همان ابتدا چند تا درگاه بانکی برای شروع کار با آنها موجود است. اما مشکلی که برای ما ایرانی‌ها وجود دارد این است که این درگاه‌ها تماماً برای کار با ارزهای بین المللی کاربرد دارند! که خیلی از این درگاه‌ها حتی ایران را هم تحریم کردند. به همین دلیل برای دریافت ریال یا تومان از مشتری، می‌بایستی از درگاه‌های ایرانی استفاده کنیم. برای این منظور انواع مختلفی از درگاه وجود دارد که در ادامه توضیحات لازم خدمت شما ارائه خواهد شد.

درگاه واسط پرداخت

این درگاه‌ها به صورت واسط بین شما به عنوان مدیر فروشگاه، و بانکی که قصد استفاده از درگاه اینترنتی (VPOS) آن وجود دارد قرار می‌گیرد. استفاده از این درگاه‌ها بسیار ساده است. تنها کافی است یک جستجو در گوگل انجام دهید و به تعداد زیادی از این درگاه‌ها دست یابید. سپس در سایت‌شان ثبت نام کرده و ماژول همان درگاه واسط را روی WHMCS نصب نمایید. بعد از آن تنظیمات ماژول را انجام می‌دهید و الان همه چیز آماده است تا مشتری بتواند مبالغ صورت حساب‌های خود را پرداخت کند.

اما ایرادی که درگاه واسط پرداخت دارد، این است که معمولاً معادل ۱ درصد از مبلغی که قرار است به حساب بانکی شما واریز کند را به عنوان کارمزد برای خود بر می‌دارد! از طرف دیگر هم زمانی که کاربر قصد پرداخت مبلغی را دارد، نام درگاه واسط در درگاه اینترنتی بانک مشهود است. پس مشتری شما می‌تواند متوجه شود که شما از درگاه واسط استفاده می‌کنید و ممکن است به کسب و کارهایی که به پشتوانهٔ اعتبار خود در حال خدمات دهی هستند، ضربه بزند.

درگاه مستقیم پرداخت

اما درگاه مستقیم این معایب، یعنی کارمزد پرداخت و بردن نام درگاه پرداخت در صفحهٔ پرداخت بانکی، را ندارند. اما مشکلی که وجود دارد، الزام دریافت اینماد یا Enamad برای دریافت درگاه مستقیم توسط بانک‌های عامل است. پس سایت شما ابتدا باید اینماد دریافت کند که همین فرآیند ممکن است شما را ملزم کند تا کارهایی که نمی‌خواهید را انجام دهید! مثل معرفی شما به سازمان مربوطه برای دریافت مجوزهای لازم! پس اگر در این رویه افتادید، باید زحمت رفت و آمدهای زیاد را به جان بخرید! البته خبر خوش این است که تمامی کسب و کارهای اینترنتی نیاز به مجوز ندارند. مثلاً ممکن است خدمات نرم افزاری اینترنتی، نیازی به مجوز خاصی نداشته باشند. در هر صورت باید حتماً دربارهٔ این موضوع خوب تحقیق کنید.

برای استفاده از درگاه مستقیم هم، باید مثل درگاه واسط، ماژول آن را روی WHMCS نصب کنید و بعد از آن به صفحهٔ Setup > Payments > Payment Gateways از بخش مدیریت رفته و ماژول مورد نظر را فعال و تنظیماتش را انجام دهید. پس از آن مشتریان شما قادرند مبالغ مورد نظرشان را با آن درگاه پرداخت نمایند.

با این توضیحات اولیه، بهتر است که ویدیوی این قسمت از جلسات آموزش مقدماتی WHMCS را ببینید، تا اطلاعات خوبی راجع به فعال کردن درگاه پرداخت بانکی روی WHMCS کسب نمایید.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!