هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

Putty چیست و چه کار می کند؟

تا الان راجع به SSH و همچنین سرویس SSH که روی سرور لینوکس اجرا می‌شود زیاد صحبت کردیم. اگر مقالات قبلی را مطالعه نکردید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً نیم نگاهی به آنها بیاندازید. در غیر این صورت این نوشته را کاملاً درک نخواهید کرد. حالا نوبت به این می‌رسد که بدانیم Putty چیست . نرم افزاری که برای ارتباط با یک رایانۀ راه دور با استفاده از پروتکل‌های Telnet، Rlogin و از همه مهمتر که ما بیشتر با آن کار داریم SSH مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرض می‌کنیم شما سرور خود را خریداری کردید و حالا آمادگیِ آن را دارید که آن را پیکربندی کنید. برای اتصال و وارد شدن به سرور، باید از این نرم افزار استفاده کنید. نرم افزار Putty یک نرم افزار سمت مشتری است. به این معنی که یک سرویس دهنده در سطح شبکه باید وجود داشته باشد، تا این نرم افزار بتواند به آن متصل شود. سرویس دهندۀ ما همان سرویس SSH است که همینک روی سرور ما به حالت اجرا است و اگر سرور خاموش باشد و یا سرویس SSH به درستی اجرا نباشد، قادر به اتصال به سرور از طریق پروتکل SSH نخواهیم بود.

پس فرض می‌کنیم سرور شما به درستی کار می‌کند و شما به اینترنت دسترسی دارید. در گام اول باید نرم افزار Putty را دانلود نمایید. برای این منظور به سایت اصلی Putty رفته و روی پیوند putty.exe برای دریافت نرم افزار Putty کلیک کنید. این برنامه یک نرم افزار رایگان است که با اجرا شدن روی رایانه‌های ویندوزی امکان ارتباط با رایانه‌هایی که از پروتکل‌های مذکور استفاده می‌کنند را می‌دهد. دقت کنید در صفحۀ دانلود Putty دیگر برنامه‌های ارتباطی هم وجود دارد، اشتباهی نرم افزار دیگری را دریافت نکنید.

زمانی که نرم افزار Putty را دانلود کردید، حالا با دوبار کلیک روی فایل exe آن، نرم افزار اجرا شده و پنجره‌ای به مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد.

نرم افزار Putty چیست

نرم افزار Putty

قسمت سمت چپ فهرست درختی تنظیمات نرم افزار Putty است که روی هر مورد از این فهرست که کلیک کنید، در وسط پنجره گزینه‌های مربوط به همان بخش ظاهر می‌شود.

بیشتر ما از Putty برای ایجاد ارتباط از طریق SSH با سرور لینوکس استفاده خواهیم کرد. اما باید بدانید که شما قادر به ایجاد ارتباط به وسیلۀ Telnet و Rlogin هم هستید. هر چند شما برای ایجاد ارتباط می‌توانید از این پروتکل‌ها هم استفاده کنید، اما به شدت توصیه می‌شود از SSH بهره ببرید. به دلیل اینکه از امنیت بالاتری برخوردار است و دستوراتی که ارسال یا دریافت می‌کنید را به صورت رمزنگاری شده در می‌آورد.

در قسمت‌های دیگر با طریقۀ کار کردن با نرم افزار Putty برای وارد شدن به سرور لینوکس آشنا خواهید شد.

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!