هاست لینوکس پرسرعت سی پنل

YUM چیست ؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که اگر در لینوکس خواسته باشید یک بسته نرم افزاری را نصب کنید و یا از بسته های نصب شدۀ قبلی موردی را حذف کنید باید چه کار کنید؟ در توزیع های لینوکسی که بر پایۀ RedHat است، ما ابزاری به نام Yum داریم که مدیریت بسته های نرم افزاری را به ساده ترین شیوه برای ما انجام می دهد. ما فقط کافی است که از دستور مورد نظرمان استفاده کنیم و بقیۀ کارها را به Yum بسپاریم. در این مقاله که قسمت ۸۰ از پیکربندی سرور لینوکس حساب می شود و قسمت های بعدی شما را به طور کامل با این دستور آشنا خواهیم کرد.

YUM چیست
YUM چیست

Yum یک ابزار مهم برای دریافت، نصب، حذف، دریافت اطلاعات و مدیریت بسته های نرم افزاری بر پایۀ RPM توزیع RedHat لینوکس است. اصل قضیه روی RPM متمرکز می شود. RPM مخفف RedHat Package Manager به معنای مدیر بسته های نرم افزاری ردهت است که توسط شرکت Redhat توسعه داده شده است و در حال حاضر دیگر توزیع های لینوکس هم از آن استفاده می کنند. RPM که خود یک ابزار کامل برای مدیریت بسته های نرم افزاری لینوکس است، یک ایراد بزرگ داشت که آن ایراد در وابستگی بود که بین بسته های نرم افزاری وجود داشت. در خیلی از مواقع یک بسته نرم افزاری که قصد نصب شدن دارد، به چندین بستۀ دیگر ممکن است نیاز داشت باشد و همین طور آن بسته ها هم به بسته هایی دیگر.

RPM نصب بسته های پیش نیاز را به صورت خودکار انجام نمی دهد. ولی در حال حاضر با وجود YUM این ایراد برطرف شده و Yum که به عنوان یک رابط بین ما و RPM وارد عمل شده است، بدون هیچ مشکلی به ما امکان نصب و حذف بسته های نرم افزاری را به همراه پیش نیازهایش می دهد. پس شما فقط کافی است کار کردن با Yum را بیاموزید که در این مقاله و چند قسمت بعدی تمرکز خود را روی این ابزار خواهیم گذاشت.

به مانند هر دستور لینوکس، برای استفاده از Yum هم باید از مشخصه هایی استفاده کنید که هر کدام برای نصب، حذف و دریافت اطلاعات نرم افزارها به کار می روند. بدین صورت کار کردن با yum بیش از پیش کار را برای ما ساده تر خواهد کرد. حالا به احتمال قوی می دانید YUM چیست و باید با مقالات بعدی همراه ما باشید.

مباحث مرتبط با Yum که در ادامه خواهید آموخت شامل موارد زیر می شود:

  1. عالی بود

دیدگاه تان را ارسال کنید.

لطفاً از درج نظرات خارج از موضوع این صفحه خودداری کنید!